Vanwege de grote achterstanden lukt het het UWV bijna nooit om binnen de wettelijke termijn van een WIA-beoordeling te beoordelen. Dat hadden ze volgens het AD en EénVandaag al jarenlang kunnen zien aankomen, maar daar is veel te weinig mee gedaan. Tegelijk neemt het aantal aanvragen toe, waarbij het aandeel Post Covid zou zijn opgelopen tot zo’n 10%. Er worden nu “moeilijke keuzes” gemaakt die veel postvirale patiënten heftig kunnen treffen.
Het relatief goede nieuws is de prioriteit voor aanvragen voor een WIA-uitkering: die krijgen in 2026 prioriteit. Streven is dat UWV eind 2026 de wachttijd heeft teruggebracht naar maximaal zes maanden. Verder is er alleen superslecht nieuws. Want daardoor zal men nog maar zeer beperkt toekomen aan bezwaarzaken en herbeoordelingen. Er zijn immers steeds minder verzekeringsartsen die dus vooral bezig gaan met eerste WIA- en ook Wajongbeoordelingen. Dat heeft gevolgen voor herbeoordelingen WIA. Die worden alleen beoordeeld bij schrijnende situaties, als mensen en werkgevers mogelijk in ernstige problemen komen als zij geen herbeoordeling krijgen. Op dit moment zijn er overigens al mensen die bijna twee jaar wachten op een herbeoordeling tot soms zelfs drie jaar. Er was dus al weinig prioriteit….
En er is meer: ook de ziektewet-beoordeling en het Deskundigenoordeel worden zeer selectief behandeld. Gelukkig [dit is cynisme] overlegt het UWV in 2026 met het ministerie van Sociale Zaken over blijvende oplossingen.
Als je jarenlang te laat acteert op problemen die bekend zijn én op deze manier dit soort impactvolle beslissingen neemt, kan een ook al jarenlang bestaand idee helpen. Ga bij een WIA aanvraag uit van het re-integratieverslag van de bedrijfsarts! Over de aandachtspunten die dan spelen is al lang nagedacht. Heb je tijd voor herbeoordelingen. Nu zullen eerste beoordelingen die slecht zien op de werkelijkheid van onze postvirale patiënten vrijwel direct gelden. Mensen die wéér in de steek worden gelaten.
De hoogste baas van het UWV vond dat hij nog steeds de juiste man was om de problemen op te lossen. Ik ken de man niet, maar kan me daar weinig bij voorstellen. Want we hebben het nog niet eens gehad over de tienduizenden mensen die jarenlang een verkeerde uitkering hebben gekregen.
Pierre de Roy